SKU:LED12S-PC
ALFI Brand LED12S-PC 12" Square Polished Chrome Wall or Ceiling Mounted Multi Color LED Rain Brass Shower Head
Sale Sold out
Wall-Mounted Shower Arm
-- Please Select --
No, Thank You
Ceiling-Mounted Shower Arm
-- Please Select --
No, Thank You
  • Same-Day Order Processing
  • Easy Monthly Installments Starting at 0% APR*
Got a question?
• Text or call 800-614-7411
• Email support@usbathstore.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Features
  • Never be scalded again by entering a shower that is just too hot!
  • Clear rubber nozzles allow for easy cleaning if clogged by debris
  • Features a swivel adapter which allows you to angle the shower head during use
Specifications
Item Weight 4.23 lb
Item Height 0.38"
Item Length 11.75"
Item Width 11.75"
Pack Quantity 6
Material Brass
Color Family Chrome
Finish / Color Polished Chrome
Room Bathroom
Shape Square
Theme Modern
Contains Metal? Yes
Finish Method Electrophoresis
Indoor or Outdoor Indoor
Installation Hardware Included? No
Installation Type Wall or Ceiling
Replacement Part? No
Wall Mount? No
Flow Pressure PSI 60
Flow Rate GPM 1.8
Includes Hand-Held? No
Includes Hose No
Includes Slide Bar? No
Lighting? No
Number of Showerhead Functions 1
Number of Spray Patterns 1
Rain Showerhead? Yes
Showerhead Function Rain
Spray Pattern Rain
Dimensions 11.75" x 11.75" x 0.38"
Spray Face Diameter 12"
Recommended Arms AB12GSW, AB9SC
Box Weight 5.22 lb
Box Height 4.13"
Box Length 13"
Box Width 12.6"
Shipping Dimensions 13" x 12.6" x 4.13"